![]() |
| Myggbukta var den norske hovedstasjonen i Øst-Grønland frem til 1959 og ble brukt både som fangststasjon og radio-meteorologisk stasjon. Foto: Susan Barr |
Det finnes viktige norske kulturminner i deler av Arktis som ikke er under norsk jurisdiksjon. Blant disse kan nevnes rester av Fridtjof Nansens og Hjalmar Johansens overvintringshytte på Frans Josef Land i russisk Arktis, norske fangsthytter på Nordøstgrønland og vraket av Roald Amundsens Maud som ligger i Cambridge Bay i nord-Canada.
Riksantikvaren gir støtte til den International Council on Monuments and Sites’ spesialkomité for polare kulturminner (IPHC) som søker å fremme kontakt og gode bevaringsteknikker og -filosofi blant kulturminnearbeidere og -forvaltere i Arktis og Antarktis.
Riksantikvaren har ellers et utstrakt internasjonalt kontaktnett hvor kulturminnebevaring også i andre deler av Arktis fremmes. Norsk formannskap i Arktisk Råd (2006-08) og Nordisk Ministerråd (høsten 2006-08) er to fora hvor kulturminnebevaring kan fremmes.
Til International Polar Heritage Comittee »
Aktuell litteratur:
- Kulturmiljøer i Arktis, prinsipper for bærekraftig forvaltning. TemaNord 2005:552, Nordisk Ministerråd, Kbhn.


Riksantikvaren

