Urfolks og minoriteters kulturminner

I Norge har vi et samisk urfolk, fem nasjonale minoriteter og flere nyere innvandringsgrupper. De samiske kulturminnene er automatisk fredet når de er eldre enn 100 år. Når det gjelder minoritetenes kulturminner, forsøker Riksantikvaren i samarbeid med de enkelte gruppene å komme frem til måter å sikre disse kulturminnene på.

Den skogfinske boplassen Kirkesjøberget i Finnskogen. Skogfinner er en av Norges fem nasjonale minoriteter. Skogfinnene drev skiftebruk i utmarka ved å svi av skogen på et mindre område og så rug i asken (Svedjebruk). Foto: Hans Johnsson © Hedmark fylkeskommune


I Riksantikvarens strategiske plan står det at "Mangfoldet av kulturminner og kulturmiljøer skal forvaltes og ivaretas som bruksressurser og som grunnlag for opplevelse og videreutvikling av fysiske omgivelser. Et representativt utvalg av kulturminner og kulturmiljøer skal tas vare på i et langsiktig perspektiv som kunnskapsressurser og som grunnlag for opplevelser."

Samiske kulturminner
Store deler av norsk territorium er og samisk land, Sàpmi. Samisk bosetning i Norge strekker seg iallfall fra Nordre Hedmark til Øst-Finnmark. Innenfor dette vidstrekte området vitner de samiske kulturminnene om ei rik og variert førhistorie og historie, med vekt på fiske, jakt og fangst, og senere også reindrift og husdyrhold.

Kulturminneforvaltningen er organisert slik at Riksantikvaren har det overordnete direktoratansvar. Det regionale ansvaret for forvaltningen av samiske kulturminner er delegert til Sametinget - avdeling for rettigheter, næring og miljø.

Minoritetenes kulturminner
Arbeidet med å bedre representativiteten blant kulturminner er en kontinuerlig prosess, og Riksantikvarens satsing på minoritetenes kulturminner er ett av tiltakene. De norske offisielle minoritetene - jøder, kvener, sigøynere/Rom, skogfinner, tatere/Romani samt andre minoriteter / nyere innvandrergrupper - har på ulike måter satt sine spor, og Riksantikvaren forsøker i samarbeid med de enkelte gruppene å velge ut og komme frem til måter å sikre kulturminnene på.

En arbeidsgruppe har siden 2003 hatt som oppgave å se nærmere på minoritetenes kulturminner. Målet har vært å velge ut et antall kulturminner for varig vern. Utvelgelse krever kunnskap og samarbeid, og oppretting av et kontaktnett med ulike interesseorganisasjoner og med regionalforvaltningen har stått sentralt. Arbeidsgruppens rapport er Riksantikvarens foreløpige konklusjon. Arbeidet med å sikre minoritetenes kulturminner fortsetter nå som en del av Riksantikvarens ordinære arbeid.

Til rapport fra Riksantikvarens arbeid med minoritetenes kulturminner 2003-2006 (pdf)

 

Oppdatert 03. august 2011 © Riksantikvaren

Kalender

jan februar 2012 mar
  m t o t f l s
5 1 2 3 4 5
6 6 7 8 9 10 11 12
7 13 14 15 16 17 18 19
8 20 21 22 23 24 25 26
9 27 28 29
08. februar 12Hus og landskap i et kulturhistorisk perspektiv
15. februar 12Utviklingsnett: Kunst, kultur og kulturminner
18. april 12Hus og landskap i et kulturhistorisk perspektiv